Održana završna konferencija projekta ,,ACTIVE” u Podgorici
Završna konferencija projekta „ACTIVE – Pristupačna komunikacija u cilju inkluzije osjetljivih grupa na Zapadnom Balkanu“, održana je u hotelu ,,Aurel” u Podgorici u četvrtak 29. maja 2024. godine.Na konferenciji su prisustvovali predstavnici- Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Ministarstva rada i socijalnog staranja, predstavnici Dnevnih centara Lipa i Berane, Organizacija i udruženje slijepih kao i Savez slijepih Crne Gore, Udruženje Paraplegičara Crne Gore, Organizacija Olakšajmo život djeci sa posebnim potrebama Rožaje, predstavnici iz prosvete kao i drugi članovi nevladinih organizacija koji se bave inkluzijom osjetljivih grupa.
Predstavnici Caritasa Crne Gore predstavili su rezultate projekta na kojima su radili u protekle dvije godine, među kojima su izrađenesmjernice za pristupačne događaje, smjernice za pristupačnost na društvenim mrežama, priručnik za izradu pristupačnih veb-sajtova. Napisane su i objavljene brošure na jasnom jeziku, realizovana pristupačnost Web sajta Caritasa Crne Gore, istakli bitnu saradnju sa partnerima iz regiona sa kojima sprovode projekat kao i saradnju sa Udruženjem slijepih za Bar i Ulcinj uz čiju su pomoć izradili brošure na brajevom pismu.
Panel diskusiju “Važnost pristupačne komunikacije za osetljive grupe“ su vodili Veselin Joketić, predstavnik Udruženje slijepih za Bar i Ulcinj, Anđela Dragović, predstavnik Saveza slijepih Crne Gore, Nataša Borović, predstavnica Udruženja paraplegičara Bar.Panel je obuhvatio teme značaja pristupačne komunikacije za osjetljive grupe, pravni okvir i njegovu primjenu, kao i aktuelno stanje pristupačne komunikacije u društvu.
Tokom panela generalna direktorica Direktorata za zaštitu i jednakosti lica sa invaliditetom, Irena Rakočević je istakla da se radi na strategiji o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i promociji jednakosti, da su prepozali i predvidjeli aktivnosi da se stanje u toj oblasti poboljša te i kako smanjiti barijere i poboljšati sveukupnu situaciju. Napomenula je da treba istaknuti da pristupačnost nije samo fizička kako mnogi misle već da je potrebno voditi računa o drugim pristupima koji su bitni.
Direktorica Uprave za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje kao predstavnica Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Aleksandra Kuč istakla je važnost osjetljivosti ove teme kao i bitnu saradnju institucija kako bi se više radilo na prilagođavanju i pristupačnosti za sve.
Konferencija je završena uz predloge saradnji koje će se realizovati u nastavku druge faze projekta kojom će se raditi ka inkluzivnijem društvu, osnaživanju i uključivanju ranjivih grupa.